Vaata pilte maailma muusika kontserdist SIIT ja hõimupäeva kontserdist SIIT!
Muusikute tutvustus
Polina Italjeva
Idamari lauljannat Polina Italjevat armastatakse ühtviisi nii Marimaal kui ka ta sünnikohas Baškortostanis. Tänu säravale talendile ja tipptasemel esinemistele kutsutakse teda rahvasuus Kama jõe ööbikuks.
Polina laulud on lahutamatult seotud kodukoha looduse ilu ja inimestega ning ta on kuulsaks laulnud mitmete mari luuletajate ja heliloojate loomingu.
Autorilaulude kõrval on Polina Italjeva repertuaaris ka idamaride ehedat folkloori, mida ta on talletanud ekspeditsioonidel kaugetesse mari küladesse. 2002. aastal andis ta nende materjali põhjal välja idamari laulude kogumiku „Hing laulab“. Osad nekrutilaulud said just tänu Polinale rahva seas taas populaarseks.
Polina Italjevat on tunnustatud paljudel konkurssidel Venemaal. Ta on esimene mari, kes on pälvinud teenelise rahvamuusiku tiitli Baškortostanis ning sama tiitli ka Marimaal. Lisaks laulmisele juhendab Polina Italjeva Baškortostani riikliku filmharmoonia juures tegutsevat esimest idamari kutselist lauluansamblit Eljan ning on ühiskondlikult aktiivne, olles mitmeid kordi olnud mari rahvuskongressi delegaat.
Jorga Katše
Mari muusik Jorga Katše (Pavel Filippov) sündis mari-tatari-udmurdi segakülas Marimaal. Huvi muusika vastu tärkas poisis juba varakult – bajaaniõpetajast ema käe all omandas ta meisterliku pillimänguoskuse, lisaks mängib ta kitarri.
Muusikainstrumentide valdamine on aidanud noormeest uute laulude kirjutamisel ja arranžeeringute tegemisel. Tänu oma isikupärasele laululoomingule, milles on romantikat, räpi elemente, huumorit ja isegi irooniat, on ta mari noorte seas väga populaarne.
Praegu elab Jorga Katše Moskvas, kuid käib sageli Marimaal ja Tatarstanis esinemas. Kuna kodukülas õppis ta selgeks udmurdi keele, milles samuti laule esitab, on ta oodatud esineja ka Udmurdimaal.