Gripp on eriti ohtlik väikestele lastele ja vanematele inimestele, kuna võib kergesti põhjustada tõsiseid tüsistusi, näiteks eluohtlikku kopsupõletikku. Tervisekaitseinspektsioon on inimeste teavitamiseks avaldanud hulga juhiseid, kuidas grippi ära tunda ja kuidas selle vastu võidelda.
Gripi tundemärgid:
Hooajalise gripi tundemärkideks on kiire enesetunde halvenemine, kõrge palavik, peavalu, lihase- ja liigesevalu, kuiv köha ja/või nohu, väsimus ja nõrkus.
Millised on uue gripi sümptomid?
Uue gripiviiruse A/H1N1 sümptomid on sarnased tavalisele hooajalisele gripile, nendeks on haiguse äkiline algus, kõrge palavik (38°C ja rohkem), millele lisanduvad kas köha, peavalu, kurgu- või lihasvalu või esineb hingamisraskuseid. Võib esineda ka kõhulahtisust.
Kuidas inimesed nakatuvad uude grippi?
Viirushaigused, milleks on ka uus gripiviirus, levivad piisknakkuse teel vahetu kontakti kaudu haigestunud inimesega. Seepärast peab haige inimene katma köhides või aevastades suu ja nina puhta salvrätiga, mis tuleb pärast kasutamist kohe visata prügikasti. Salvräti puudumisel kata suu varrukaga, nii väldid teiste nakatamist.
Kui käsi kohe ära ei pesta, siis saastuvad viirusega edasi kõik pinnad, mida kätega puudutatakse: ukselingid, mobiilid, ostukärud, arvutiklaviatuurid jms. Seega varitseb gripp meid iga pool, kus enne meid on käinud gripiviirusega inimene.
Kas uus gripiviirus A/H1N1 allub ravimitele?
Enamik gripiviiruseid on vastuvõtlikud viirusevastastele ravimitele, nende hulgas ka uus gripiviirus A/H1N1. Kuna viirusevastased ravimid on retseptiravimid, siis määrab vajaliku ravimi haigele arst. Antibiootikumidest gripi puhul abi ei ole.
Enamik täiskasvanuid on nakkusohtlikud 1 päev enne sümptomite tekkimist ja 5 kuni 7 päeva pärast haigestumist. Lapsed võivad olla nakkusohtlikud isegi 10 või enam päeva pärast haigestumist.
Kuidas hoiduda uuest gripist?
Kehtivad kõik samad reeglid nagu tavalise sesoonse gripi puhul:
- Väldi lähedast kontakti haige inimesega. Kui sa ise haige oled, hoia teistest inimestest kaugemale, et ka nemad ei haigestuks.
- Kui võimalik, jää haiguse ajal töölt või koolist koju. Sellega hoidud nakatamast teisi.
- Kata oma suu ja nina. Aevastades või köhides kata oma suu ja nina pabertaskurätiga ja pane see kohe pärast kasutamist prügikasti. Häda korral sobib suu ja nina katmiseks varrukas. Sellega hoidud nakatamast teisi enda ümber.
- Pese käsi. Sage kätepesu kaitseb sind ja sinu lähedasi viiruste eest.
- Väldi oma silmade, nina ja suu puudutamist. Pisikud levivad sageli siis, kui puudutatakse pisikutega kaetud esemeid ning seejärel oma silmi, nina või suud.
- Ela tervislikult. Maga piisavalt, ole füüsiliselt aktiivne, väldi stressi, joo piisavalt vedelikke ja söö täisväärtuslikku toitu.