Teadmiseks

PEATÄITÕBI
Seletus
Peatäi (Pediculus humanus capitis) põhjustatud infektsioon peanahal.

Ülevaade
Esineb tavaliselt lastekollektiivides, eriti pikemate juustega inimestel. Levib peatäisid omava inimese peakatte, kammi või harja kasutamisel või ka otsesel kontaktil. Kitsad elutingimused ja halb hügieen on täide leviku soodustavaks teguriks.
Tekkepõhjused

Täid elavad peanahal ja toituvad inimese verest iga paari tunni järel, ilma toiduta hukkuvad nad mõne päevaga. Hammustuse kohad sügelevad tugevalt ja kratsimise tagajärjel võib tekkida mädapõletik. Emane täi munebmunad, mis kinnituvad liimitaolise ainega juuksekarva külge. Pärast mitme arengustaadiumi läbimist saab noor täi suguküpseks 2-3 nädala vanuselt, et alustada uut eluringi.

Sümptomid ehk avaldumine

Tavaliselt on haigestunud ainult peanahk. Täide lemmikpiirkonnaks on kõrvade tagused. Tavalised sümptomid ei avaldu kohe, vaid mõne päeva jooksul peale nakatumist.
Hammustuskohtadele tekivad tugevalt sügelevad kublad, mis sunnivad intensiivselt kratsima, nii et peanahal ja kaelal tekib nahapõletik – dermatiit. Vahel võib tekkida isegi tugev mädapõletik ja lümfisõlmede suurenemine. Hoolikal vaatlusel võib näha peanahal täisid ning juustes tinge.

Ravivõimalused

Täide ravimiseks on apteegis saadaval mitmesusguseid paikselt kasutatavaid vahendeid, mis määritaksepeanahale ja mõne aja pärast pestakse maha. Juukseid maha ei pea ajama. Üldiselt allub pedikuloos hästi ravile ja hügieeninõudeid järgides on nakatumisoht minimaalne.

Ennetamine

Vältida tuleb võõraste peakatete, kammide, harjade või rätikute kasutamist. Ka isiklikke esemeid ei tohiks teistele laenata. Ka lastekollektiivides/laagrites peaks profülaktiliselt kontrollima kõiki lapsi pedikuloosi suhtes, et vältida täide levikut.